Na rozbité věci většinou pohlížíme negativně – rozbité věci jsou poškozené, nedokonalé, nenávratně pokažené. Spravujeme-li oblečení, zpravidla se snažíme odstranit všechny vady a poškození, aby se co možná nejvíce podobalo původnímu stavu. Abychom plně přijali životní styl slow fashion, musíme toto myšlení změnit. Trhance, díry a jiné nedokonalosti bychom se neměli snažit zamaskovat, ale měli bychom je vnímat jako přirozenou součást života (oblečení) a oslavovat jejich krásu formou chytrých DIY nápadů.
Proč se na věc nepodívat z jiné perspektivy? Seznamte se s japonským uměním Kintsugi. Tradičníá japonská technika restaurace keramických výrobků zlatým prachem má kořeny v 15. století (nebo možná ještě dříve). Vychází z filozofie Wabi-Sabi, která objevuje krásu v rozbitých věcech. V tradičním umění Kintsugi slepují zkušení řemeslníci rozbitou keramiku, porcelán a další kameninové výrobky pomocí zlatého tmelu, aby prasklina zářila jako nádherná dekorace, a nešťastnou událost tak proměňují v žádoucí prvek.
Přeneseme-li přístup Kintsugi do vašeho šatníku, můžete oblečení, které už má nejlepší dny za sebou, s láskyplnou péčí vdechnout nový život. Pokud na jeho nedokonalosti pohlížíme jako na kapitoly jedinečného příběhu, dokážeme je proměnit ve ctnosti a ze starého oblečení udělat opět nové. Trhliny a díry tedy nemusíme spravovat tak, aby nebyly vidět. Naopak k nim přitáhneme pozornost nápadnými stehy či záplatami. Díky tomu se nejen staneme aktivním účastníkem příběhu oblečení, ale zároveň ze „starých hadrů“ můžeme vykouzlit inspirativní a jedinečný kousek.
Hledáte inspiraci? Naše krátké video inspirované uměním Kintsugi krok za krokem znázorňuje, jak udělat ze starého oblečení nové.
Co potřebujete:
- roztržené džíny (naše se na výletě roztrhly o ostnatý drát)
- barevnou vzorovanou látku (my použili starou utěrku)
- nůžky
- špendlíky
- pinzetu
- jehlu a nit
Jak na to:
- Vyberte vhodný kus utěrky na záplatu
- Je-li třeba, zvětšete díru v džínách, aby dokonale rámovala potisk záplaty
- Roztřepte okraje díry
- Z vnitřní strany kalhot vložte záplatu a přišpendlete
- Záplatu přišijte
- Těšte se z krásy nedokonalosti!
Pamatujte, že Kintsugi je mnohem víc než nápad, jak vlastními silami něco spravit. Je to životní postoj, který vychází z filozofie Wabi-Sabi. Vaše staronové džíny jsou krásné nikoliv navzdory, ale díky svým nedokonalostem. Výrazné ručně šité stehy na záplatované díře přitahují pozornost k historii oblečení a nesnaží se skrývat, co se oblečení přihodilo. Naopak vypráví jeho příběh.
Je to skvělý způsob, jak ze starého oblečení vytvořit nové. Jak mu prodloužit život, aby vám v šatníku vydrželo o něco déle. Kromě toho vám bude barevná nit na trhlině vždy připomínat, co jste společně s oblečením prožili.
Co potřebujete:
- Poškozené oblečení (svetr s dírami od molů nebo s třepícími se rukávy apod.)
- Barevné kousky látky, krajky, našívací nebo nažehlovací záplaty, flitry, bižuterie nebo jiné ozdobné prvky, které odpovídají velikosti díry, trhlinám nebo poškození
- Nůžky
- Špendlíky
- Jehla a nit, lepidlo na textil nebo žehlička
Jak na to:
- Zvolte výrazné barvy, vzory a tvary
- Vyberte zdobení, které velikostí a tvarem odpovídá poškození, nebo nit výrazné barvy
- Přilepte, našijte nebo nažehlete dekorace nebo zašijte díru barevnou nití, případně výraznou záplatou
Noste je s hrdostí!
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of two japanese women walking in traditional dress: Shutterstock
Image of jeans with embellishments around holes: Shutterstock