Naše individuální rozhodnutí nakupovat méně nových oděvů a lépe pečovat o ty, které již máme, může vypadat jako malá kapka v oceánu fast fashion, ale každý z nás může přispět k úspěchu hnutí slow fashion. Je načase snížit horečnou spotřebu oděvů a zaměřit se nejen na to, co nosíme, ale také jak naše oblečení nosíme.
V současné době se ve světě módy prosazuje několik hnutí slow fashion. Podíváme se na to, v čem se liší a co mají zároveň společné. Pochopte udržitelnou módu správně. Přečtěte si něco o důležitých klíčových slovech a filozofii, která za nimi stojí.
Pojem udržitelná móda se často používá jako synonymum pro ekologickou či organickou módu. Může, ale nemusí se nutně omezovat na textilní výrobky šetrné k životnímu prostředí a často jde ruku v ruce s veganskou či ke zvířatům šetrnou módou. Někdy se vyrábí z recyklovaných vláken nebo upcyklovaných oděvů. Vyrábí-li se od nuly, uplatňují se při produkci udržitelné módy určité směrnice1, které omezují použití pesticidů, herbicidů a toxických barviv. Jen proto, že má nějaký oděv ekoznačku, však ještě neznamená, že je jednoznačně dobrý pro životní prostředí. Většina z nás si je vědoma toho, že fast fashion je znečišťující průmysl2, ale i ekologická móda může přispívat ke znečišťování našich oceánů. Mikroplasty ze syntetických vláken, které se dostávají do našich vodních toků, mají pravděpodobně za následek to, že možná ve skutečnosti jíme naše vlastní oblečení3. Používejte prací pytel GUPPYFRIEND, aby bylo vaše oblečení šetrné k přírodě a oceánům, od továrny po praní.
Jaké jsou skutečné náklady férové módy: dopad módy na lidi, kteří ji produkují. Věnuje se problémům, jako jsou vykořisťovatelské mzdy, nebezpečné pracovní podmínky a ekonomické nerovnosti mezi produkujícími a spotřebitelskými zeměmi.
Férová móda hledá lepší rovnováhu mezi tím, co chceme, a tím, jak to vyrábíme. Snaží se odstranit lidské utrpení a vykořisťování z výrobního řetězce4. Hnutí za férový obchod podporuje výrobce ze zaostalých zemí, aby zajistilo spravedlivé mzdy a ochranu práv pracovníků. Zasazuje se také o systémové změny, které pracovníkům poskytují více agentur, a nabízí způsoby výroby, které minimalizují dopad na životní prostředí a přibližují je k udržitelné módě. Ekologicky vyráběné oděvy jsou dobré pro naši planetu. Především ale snižují dopady módy na životní prostředí v zemích, kde se pěstuje bavlna, barví denim a kde pracovníci přicházejí do styku s chemikáliemi používanými v textilní výrobě.
Jaké jsou skutečné náklady férové módy: dopad módy na lidi, kteří ji produkují. Věnuje se problémům, jako jsou vykořisťovatelské mzdy, nebezpečné pracovní podmínky a ekonomické nerovnosti mezi produkujícími a spotřebitelskými zeměmi.
Pojem „slow fashion“ neboli „pomalá móda“ je zastřešujícím termínem pro všechna tato hnutí. Požaduje udržitelnost v módním průmyslu, ale je to také něco, čeho se můžeme účastnit všichni. Je to jen otázka spojení bodů.
Cílem slow fashion je zvýšit sociální povědomí všech, kteří se nachází v módním řetězci, od návrhářů až po spotřebitele, aby si více uvědomovali skutečné náklady textilního průmyslu5 a dopady na pracovníky, komunity a životní prostředí.
Ti z nás, kteří se podílejí na spotřebě oblečení, mohou k tomuto hnutí také obrovským dílem přispět. Proč nedat místo nákupu masově vyráběného oblečení šanci na druhý život vintage oděvům? Zaměřte se více na kvalitu než na kvantitu – kvalitnější oblečení vydrží déle. Nakupujte pouze oblečení, které se vám líbí (a které potřebujete!). A v neposlední řadě se ke svému oblečení chovejte laskavě a ono vám za to déle vydrží.
„Odhaduje se, že v našich oceánech každý rok skončí 8 milionů tun plastů, což znamená, že na každý metr pobřeží na světě připadá 15 potravinových tašek naplněných plastem.“ – Bernard Merkx, spoluzakladatel nadace Waste Free Oceans
5 tipů, jak prodloužit životnost oblečení (a snížit znečištění mikroplasty)
- Při praní ve studené vodě je méně pravděpodobné, že se uvolní plastová vlákna.
- Produkty Perwoll jsou šetrnější k oblečení.
- Naplňte pračku a používejte nižší rychlosti odstřeďování.
- Nechte uschnout na vzduchu, ne v sušičce.
- Fleecové tkaniny perte naruby nebo ve speciálním pracím sáčku.
Image credits
Header image: Getty Images
Image of clothes rack with 100% Organic tag: Fotolia
Image of woman holding elegent piece of fabric: Stocksy
Image of woman pinning fabric: Stocksy
Zdroje:
1. Sustainable clothing: A practical guide to enhancing clothing durability and quality (Udržitelné oblečení: Praktický průvodce pro zvýšení odolnosti a kvality oblečení)
2. A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future Report (Nová ekonomika textilu: Přestavba budoucnosti módy)
3. More than ever, our clothes are made of plastic (Naše oblečení je více než kdy jindy vyrobeno z plastuň
4. Fair Fashion: Sustainable Dictionary (Férová móda: Slovník udržitelnosti)
5. The True Cost of Fast Fashion (Skutečné náklady fast fashion)