V prvním článku našeho seriálu věnovaném domácím vysprávkám oblečení inspirovaným japonským uměním Kintsugi jsme vysvětlili, jak uplatnit filosofii Wabi-Sabi – která nachází krásu v poškozených věcech – v životním stylu slow fashion. Zde se dočtete o jejich historii a naučíte se spravovat potrhané džíny ve stylu Kintsugi.
Postupně se budeme probírat oblíbenými a nepostradatelnými kousky našeho šatníku. V každém článku seriálu se věnujeme různým technikám využití tohoto přístupu, abychom oslavili krásu drobných nedokonalostí.
Naše druhé video inspirované uměním Kintsugi krok za krokem znázorňuje, jak udělat ze starého oblečení nové. Tentokrát bez šití.
Vlna je cenný přírodní zdroj a báječné vlákno s všestranným využitím. Tento materiál je náchylný k poškození, mohou nám utéct očka nebo jej mohou prožrat moli – zároveň lze však snadno vyspravit. Tradiční metody oprav, jako například látání, usilují o „neviditelnost“, ale zpravidla jsou vždy trochu vidět. Kromě toho dokonalé zalátání vyžaduje značnou zručnost a trpělivost. Pokud nemáte zkušenosti se šitím, je pravděpodobné, že výsledek nebude příliš zdařilý. Plstění vlněnými česanci je zábavná a snadná alternativa látání. Podívejte se na naše krátké video a přesně v duchu Kintsugi prezentujte barevně odlišné záplaty jako přednost, nikoliv jako chybu.
Co potřebujete:
- vlněný svetr s dírami (náš prožrali šatní moli)
- plsticí sadu (Woolfiller)
- jehlu na plstění (součást sady)
- molitanový hranol (součást sady)
Jak na to:
- Vyberte si vlnu kontrastní barvy nebo několika barev. Pamatujte, že se nesnažíme skrýt vady oblečení. Naopak je chceme proměnit v krásné a odvážné vyjádření.
2. Pod díru vložte molitan
3. Odtrhněte chomáček vlny – začněte s menším množstvím, než byste odhadovali na celou opravu. Další vlnu můžete přidat.
4. Chomáček vlny přidržte přímo nad dírou a začněte jej propichovat plsticí jehlou do okolní vlny. Dávejte pozor na prsty!
5. Chcete-li zvýraznit obrys česanky, můžete ji místy po okrajích napíchat hustěji, případně přidat další vlnu.
6. Stejným způsobem a jinou barvou spravte další díru. (Spravili jsme také dírku na zadní straně krku, ale tentokrát v barvě svetru, protože tato oprava měla zůstat nenápadná.)
7. Noste je s hrdostí!
Technika plstění Woolfiller samozřejmě není jediným způsobem, jak udělat ze starého vlněného svetru nový. Zde nabízíme několik dalších DIY nápadů pro poničené vlněné svetry.
- Namísto plstění můžete díry od molů zalátat nití kontrastní barvy. Jelikož se nesnažíte o to, aby oprava nebyla vidět, nemusíte se soustředit na dokonalé stehy.
- Chcete-li k opravě přitáhnout ještě více pozornosti, přišijte výrazný knoflík, flitry nebo perličky.
- Pokud má svetr díry na loktech, našijte na ně záplaty a dodejte „knihovnický“ vzhled. Klikněte sem a podívejte se na DIY video, jak na to.