Umělá kožešina je krásná a často je těžké ji od skutečné kožešiny vůbec odlišit. Oblečení a doplňky z umělé kožešiny jsou v módě: stále více značek upouští od výrobků ze sobola, norka nebo činčily a tím vytváří módu, která nejenže vypadá stylově, ale je také udržitelná a eticky nezávadná.
Co ale dělat, když váš oblíbený kousek potřebuje vyčistit? Aby váš nový outfit nebo domácí výzdoba z umělé látky vypadala dlouho skvěle, je důležité vědět, jak umělou kožešinu správně prát.
Jak název napovídá, materiál je vyroben uměle. Patří do kategorie vlasových tkanin stejně jako manšestr a samet. Aby tkanina získala trojrozměrnou strukturu, je do výroby přidán systém třetího vlákna, který se nahromadí na pravé straně vláken. Zatímco základní tkanina je obvykle vyrobena z bavlny, třetí vlákno je vyrobeno ze syntetická příze, například polyesteru. Ten je vetkán do základní textilie tak, že jsou na opěrné straně vytvořeny smyčky. V dalším výrobním kroku jsou tyto smyčky rozřezány, vykartáčovány a sestříhány podle potřeby. Aby se tato vrstva nerozpadla, na zadní stranu textilu se nanese elastické lepidlo. Umělá kožešina má tak nekonečné možnosti designu a využití. Falešná kožešina může být měkká jako bavlněná vata nebo plyšová jako medvídek. Aby se její struktura nepoškodila, je důležité při praní umělé kožešiny dodržovat některá pravidla.
Existuje několik způsobů čištění umělé kožešiny: lze ji prát v pračce, ale také ručně. Nejlepší je přečíst si doporučení výrobce na cedulce.
- Před zahájením pracího cyklu obraťte textilii naruby. Tímto způsobem ochráníte plyšový materiál.
- Pokud se rozhodnete dát umělou kožešinu do pračky, zvolte šetrný cyklus maximálně do 30 °C. I 60 °C způsobí nevratnou deformaci látky.
- Snižte rychlost otáček a přeskočte ždímání. Jemný materiál vám poděkuje.
- Po máchání vyndejte oděv nebo doplňky z umělé kožešiny z pračky, zabalte je do silného ručníku a několikrát ho rolujte (např. na posteli). Ručník tak absorbuje přebytečnou tekutinu.
- Poté kousek protřepejte, aby se na kožešině nevytvořily hrudky, a vytvarujte.
Je možné, že výrobce výslovně vyžaduje ruční mytí. V takovém případě použijte k postupu umyvadlo nebo plastový kýbl či vaničku naplněnou studenou nebo vlažnou vodou.
- Přidejte mýdlo na ruce a vytvořte pěnu.
- Nechte umělou kožešinu namočenou asi 15 až 20 minut a poté ji několikrát důkladně opláchněte studenou vodou.
- Na poslední vymáchání můžete do vody přidat aviváž, například Silan.
Rozhodně není dobrý nápad dávat vaši bundu z umělé kožešiny do sušičky! Nebudou spolu vycházet, i když je sušička nastavena na chladný režim. Sušička vytváří teplo a tření, které ničí choulostivá vlákna. V nejhorším případě můžete sušičku dokonce zničit. Abyste se vyhnuli tomu, že sušení bude trvat věčnost, na sušení falešné kožešiny použijte metodu se suchým ručníkem, jak je popsáno výše. Poté je nejlepší zavěsit oděvy na ramínko a dát je ven na čerstvý vzduch nebo do dobře větrané místnosti. Zkuste na kožešinu použít čistý kartáč pro psy nebo kočky, díky kterému bude váš oblíbený kousek ještě nadýchanější.
Strávili jste večer v restauraci a poté je váš umělý kožich načichlý jídlem? Nutně to nemusí znamenat, že vaše umělá kožešina potřebuje vyprat. Abyste se zbavili nežádoucích výparů či pachů, stačí pověsit umělou kožešinu do koupelny, zatímco vy budete ve sprše. Pára je šetrně eliminuje.
K čištění citlivé umělé kožešiny se doporučuje použít velmi jemný prací prostředek. Perwoll Renew Wool je moderní produkt pro péči o vlákna, který zajišťuje, že umělá kožešina zůstane nadýchaná. Na začátku cyklu máchání ještě přidejte trochu aviváže.