Není mnoho věcí, které by člověka potěšily tak, jako když objeví špičkové vintage oblečení, zlaté nugety, které čekaly na své vykopání. To však nebývá vždy snadné. Někdy strávíte dlouhé hodiny marným prohlížením regálů s dámským sametovým, brokátovým a hedvábným oblečením, a začínáte pochybovat, zda hledáte na správném místě.
Na internetu dnes snadno najdete webové stránky doporučených vintage butiků, které překypují nabídkou návrhářských a nezávislých značek a jedinečných klenotů. Dáváte-li však přednost radosti z úspěšného lovu, můžete zkusit štěstí ve vintage prodejnách nebo charitách, které prodávají ženské oblečení. Dáme vám však jednu radu: na nákup se dobře připravte doma. Zjistěte si, jaké období nabízí to, co hledáte, ujasněte si styl, který se vám líbí. Projděte si módní časopisy a najděte vintage styly, které jsou momentálně v módě: ostatně nemá smysl investovat do koktejlových šatů a korálkového svetru z padesátých let, když už se ostatní posunuli do let šedesátých.
Dále vyberte vhodnou lokaci. Second handy v bohatších čtvrtích většinou nabízejí dražší originály. Pravděpodobně zde nakoupíte oblečení, o kterém byste mohli jinak pouze snít, za zlomek ceny. V méně drahých čtvrtích často sídlí charitativní obchody nebo second handy, které také prodávají dámské vintage oblečení. Máte-li trpělivost, jistě naleznete hotové poklady.
Když najdete oblečení, které se vám líbí, pozorně si je prohlédněte. Drobné vady mohou přidat na osobitém rázu, avšak velké skvrny či poškození látky by vás od koupě měly odradit. Pečlivě zkontrolujte lemy, švy a celé oblečení, zda není rozpárané, roztržené či děravé. Řadu těchto nedostatků si doma vyspravíte , avšak pokud je látka příliš tenká nebo roztřepená, plýtvali byste penězi.
Chybějící knoflíky a háčky nebo rozbité zipy lze vyměnit. Uvolněné lemy lze přišít. Pokud šití není vaší silnou stránkou nebo pokud oblečení potřebuje upravit, zkuste se obrátit na krejčího. Ostatně ušetřili jste za kvalitní dámské oblečení, takže máte-li do svého šatníku získat kousek, který budete s chutí nosit, možná se vám taková investice vyplatí.
- Dvě poslední rady na nákup v second handu:
- Pamatujte, že charakteristické siluety éry, která se vám líbí, bylo zčásti dosaženo díky tvarujícímu spodnímu prádlu. Chcete-li vypadat skutečně stylově, pořiďte si takové.
- Pokud se vám kus oblečení líbí, ale nechce se vám nosit korzet, podvazkový pás nebo podprsenku „torpédo“, můžete si jej nechat přešít u profesionála.
Jak se u vintage oblečení co nejlépe zbavit přetrvávajícího zápachu naftalínu a zatuchlého sklepa? Nejlepším deodorantem je čerstvý vzduch a slunce. Oblečení jemně pokropte bílým vinným octem. Použijte malou lahvičku s rozprašovačem. Kyselina octová vyrovnává pH a neutralizuje zápach. Chcete-li se zápachu zbavit rychleji, pověste oblečení blízko otevřeného okna. Pokud to nepomůže, zkuste vyprat v ruce s vhodným přípravkem pro jemné prádlo, přičemž nejprve vyzkoušejte na malém kousku tkaniny.
Případné skvrny na vintage oblečení bývají zažrané, protože jsou tam již desítky let. Například skvrny od deodorantu v podpaží. Jelikož si s takto zažranými skvrnami často neporadí ani speciální odstraňovače skvrn, nezbývá než je zamaskovat či skrýt zdobením, záplatami či jinými úpravami.
Skvrny od plísně většinou nelze odstranit. Můžete je však zkusit postříkat vodou s citronovou šťávou, jedlou sodou nebo octem a nechat na čerstvém vzduchu či na slunci. Snadný způsob, jak se zbavit méně odolných skvrn, je nanést před praním vhodný přípravek přímo na skvrnu a nechat vsáknout. Máte-li na límečku drobné skvrny nebo je-li jinak znečištěný, naneste přímo na špinavé místo jemný čisticí přípravek, nechte jej několik minut působit a poté důkladně opláchněte.
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of two people decorating a shop-window: Getty Images
Close-up image of vintage bodice: Getty images
Vintage oblečení je krásné a je skvělou volbou pro udržitelnou módu. Pro značku Perwoll je trvalá udržitelnost velkým tématem. Chcete se dozvědět více? Další informace naleznete zde.