Protože jsou příjemně hřejivé a lehké zároveň, pomáhají nám překonat chladné období. Péřové bundy patří k nejoblíbenějším základním zimním kouskům v našem šatníku. Také objemné péřové spací pytle poskytují cenné služby nadšencům přespávání venku již od 0 °C. Co byste ale měli dělat když vaše oblíbené hřejivé kousky potřebují důkladně vyprat? Náš průvodce vám krok za krokem ukáže, jak správně vyprat bundy a péřové spacáky.
Se svou lehkou a vzdušnou výplní jsou péřové bundy skutečnými oblíbenci v zimní módě. Dlouho jsme je považovali za opravdu náročné na péči, ale s vysoce kvalitním jemným pracím prostředkem, jako je Perwoll Wool & Delicates, a správnou technikou lze prošívané bundy prát a sušit doma bez problémů. Kromě pračky, sušáku a sušičky stačí jen trocha trpělivosti. Abyste zabránili poškození jemného peří nebo žmolkování, doporučujeme po vyprání bundy a spacáky pravidelně natřepávat. V další části vám ukážeme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.
- Skvrna od kávy nebo znečištění častým nošením vaší oblíbené bundy, je třeba dříve nebo později důkladně vyčistit. Právě tehdy si mnozí kladou otázku: „Jak nejlépe vyprat moji oblíbenou bundu?“ Pokud na štítku není uvedeno jinak, bundu můžete vyprat v pračce. Před vložením oblíbeného kousku do pračky se ujistěte, že jsou zipy a knoflíky dobře zapnuté. Bundu obraťte naruby, ochráníte ji tak během pracího cyklu.
- Nyní je zásadní výběr vhodného pracího programu. Protože je peří tvořeno převážně z keratinu – stejně jako vlna – doporučujeme zapnout odpovídající program pro vlnu a jemné prádlo. Při výběru pracího prostředku můžete použít i speciální výrobky na jemné prádlo. Stejně jako vaši péřovou bundu lze péřový spací pytel prát v pračce.
- Abyste zajistili, že se vaše péřová bunda nebo spací pytel optimálně rozprostře v bubnu a bude se moci neomezeně pohybovat v průběhu praní, nedoporučujeme přidávat další prádlo. Pro lepší vyprání náplně bundy či spacáku přidejte během praní do bubnu tenisové míčky.
- Dobrou alternativou k praní péřového spacáku v pračce je jemné ruční praní ve vaně. To zvládnete bez námahy použitím teplé vody o teplotě asi 30 ° C, správného množství jemného pracího prostředku a omezením přílišného ždímání.
Poté, co je váš péřový kabát vypraný, je důležité ho i správně usušit. Opatrně vyndejte bundu nebo spacák z pračky. Pokud se má váš oblíbený kousek sušit na vzduchu, měli byste jej z pračky vyjmout pokud možno vodorovně. Tím se zabrání posunutí a shlukování prachové náplně. Ideálně bundu nebo spacák rozložte na sušák. Pokud chcete zabránit kapající vodě na zem, umístěte sušák do vany. Při volbě správného programu lze péřové bundy sušit také v sušičce. Postupujte následovně.
- Nejprve se ujistěte, že je vaše péřová bunda podle cedulky vhodná pro sušení v sušičce.
- Pokud tomu tak je, čerstvě vypranou bundu vložte do sušičky a rozprostřete. Tak se bude bunda v bubnu volně pohybovat. Nebarvící tenisové míčky nebo speciální sušící míčky pomáhají při sušení míchat a uvolňovat prachovou náplň.
- Nastavte sušičku na teplotu mezi 30°C a 60 °C na 40 až 60 minut.
- Pokud je bunda po prvním sušení stále vlhká, postup opakujte, dokud není zcela suchá.
- Pak svou bundu nechte na 24 hodin zcela uschnout na ramínku. Tím se zabrání nepříjemnému zápachu nebo tvorbě plísní v důsledku zbytkové vlhkosti.
Zajímá vás více tipů a triků jak na správnou péči o textil a vlákna? Na našem blogu najdete cenné rady na praní syntetických vláken, chytré sušení prádla u vás doma a mnoho dalšího!